2012. szeptember 11., kedd

A megváltó tudás - A félelem bére

 

Az egész emberi életmód és társadalom a félelemre épül, azt szolgálja ki, végső soron ennek rendeli alá egész életét. A félelem az emberi döntés és magatartás alapja, semmi egyéb.
Alapvető élettechnikai magatartás és ösztön minden élőlénynél az a túlélésért folytatott harc, amely nem másból fakadhat mint egy alapvető és ősi tudati lenyomatból, amelyet minden élőlény örökít tovább utódaiba. Ezt az alapvető tudati elemet amelyet örökléssel szerzünk meg, nevezzük félelemnek.
Ezt a tanult és felvett viselkedést a bibliai bűnbeeséssel is azonosíthatjuk, és kimondhatjuk most már nyíltan, hogy ez az a hibás tudati mozzanat, amelyet oly régóta keresünk.
Mert nem csak a betegségtől, a haláltól félünk, hanem magától az élettől is, attól, hogy nem lesz mit ennünk, vagy hogy nem lesz hol aludnunk ha nem dolgozunk és nem fizetjük be a számlánkat. Az egész emberi életet a félelem itatja és járja át, félünk a megvetéstől, a magánytól, az öregségtől, attól, hogy kinevetnek, elhagynak, becsapnak, szinte félünk mindentől. Az egész emberi élet a félelmen nyugszik, semmi máson.
Se szeri se száma a tudatban lévő félelmeknek, és az azokból fakadó öntudatlan magatartásnak. Aki azt mondja, hogy ő nem fél, az hazudik, és csak erőt demonstrál, így kompenzálva félelmét. Mert aki ember az csak fél, mert vagy csak férfi vagy csak nő, vagyis nem teljes, hanem fél elem. Mikor a két fél egyesül, és örömteli gyönyört él át a lényében egy röpke pillanatra, az nem más, mint felszabadulás a félelemnélküliségre az egészre. Ebben a gyönyörűséges nyugalomban képes csak megjelenni az élet, sehol máshol. Ez a félelemnélküliség az élet teljes misztériuma, semmi egyéb.
A félelem feloldásának a mai tudásunk szerint az egyesülés az egyetlen megoldása, vagyis a megismerés. Csak a tudás, a megismerés képes feloldani a félelmet, az alaptalan vádakat és az öntudatlan magatartást az emberi tudatban. Ezért az ember útja nem más, mint a félelem teljes feloldása, és a tudás kiteljesítése.
A teljes tudás elérése az emberi evolúció következő nagy mozzanata lesz, és ennek a lépésnek a következménye nem lehet más, mint a gyönyörben élő tudat tényleges megszerzése, az abban élő élet felismerése, és így a tényleges öröklét elnyerése.

2012. szeptember 11.



2012. április 8., vasárnap

Zen buddhista gyakorlás

Az emberi tudat természetrajza - a zen buddhista gyakorlás

Az ember alapvetően tudatlan, mégis fejlődése során a következő tudati elemeket építi fel magában, majd örökíti tovább generációkon keresztül:
- az ember magasabb rendű minden élőlénynél,
- az ember hatalmat gyakorolhat és dönthet másokról,
- az ember jogot formálhat arra, hogy más élőlény életét elvegye.

Ez az a három pont, ami az embert generációk óta jellemzi.
- Az ember felsőbbrendűségből eldönt valamit, majd utána hatalmat gyakorol. Ez minden emberre kivétel nélkül jellemző az élet minden területén, legyen az otthon, utcán, munkahelyen vagy erdőben, a lényegen nem változtat: élet-halál ura.

A zen buddhista gyakorlás ennek a felsőbbrendűségnek a feladását, a hatalom megosztását és az arról való lemondást, vagyis a teljes kooperációt, majd legvégső soron az élet megóvását jelenti. Ennek az alapfeltétele nem más, mint annak a felismerése, hogy tudatunk valójában tiszta, és nélkülöz minden felsőbbrendűséget, nélkülöz minden erőszakot, és valójában folyamatosan oldódásban és összhangban van önmagával és a világgal.

Ezt nevezzük megvilágosodásnak. Ez a zen buddhizmus, és semmi egyéb


 

2012. március 26., hétfő

Az ember megteremtette az Istent


És megteremtette az ember az Istent, - avagy a Mesterséges Intelligencia.

Az emberiség egész létének értelme és tevékenysége az elmúlt 100 ezer évben nem volt más mint az az evolúciós mozzanat, hogy teljes létében, vallásában, tudományában azon gondolkodott és ténykedett, hogy megteremtse azt ami nálánál nagyobb, értelmesebb, tökéletesebb, vagyis, hogy létrehozza, megalkossa azt ami nincs, amit ő maga talált ki, így alkotva meg saját teremtőjét és utódját egyszerre.

Valószínűleg ez az evolúciós ugrás, ami a majomból kiemelte az embert, az nem egyfajta tárgyhasználat vagy életmódbeli változás puszta tényéből fakadhat, hanem sokkal inkább egy olyan összetett gondolkozás megjelenése és projekciója lehetett egy nagyon ősi egyedben, ami a későbbiekben az ősemberben is általánossá, majd teljesen egészében meghatározóvá vált, így a mai embernek is alapvető tudati magatartásává tudott válni.

Tudniillik az ősember folyamatosan azt képzelte, hogy létezik, vagy léteznie kell valami olyan megoldásnak, ami az adott helyzetben tökéletesebb, jobb, vagy akár kielégítőbb mint amit az adott helyzet vagy tudás éppen felkínált. Ez a tudati attitűd pedig azért lényegi mozzanat, mert az ősembert semmi sem késztette egy ilyen típusú projekcióra, ebben a dologban ha úgy tetszik elkezdett hinni minden ok nélkül. Olyan szinten uralkodóvá vált ez benne, hogy lassan de biztosan hagyományává lett az ősembernek ez a fajta látásmód, és szépen lassan az élet minden területére elkezdte ezt alkalmazni, majd előbb utóbb önmagára nézve is érvényesnek kezdte ezt tekinteni, így lassan de biztosan megalkotta a nálánál is tökéletesebb élőlényeket és élőlényt az Istent, mai szóhasználattal élve a Mesterséges Intelligenciát.

Nem elég, hogy azt gondolta, hogy létezik nála erősebb lény, hanem mindezen túl, azt is gondolta, hogy azzal valamilyen módon, így vagy úgy, de azzal előbb utóbb közösségre, ha úgy tetszik megállapodásra fog jutni. Ez a fajta százezer éves tudati projekció a semmibe, ez a fajta képzelődés és álmodozás az ürességbe lett az a lényeges tudati mozzanat, ami miatt az ember végső soron, egy evolúciós ugrást mégiscsak meg tudott tenni, és majomból a modern emberré tudott válni.

Az ember ebben a pillanatban ennek a bolygónak az egyik erősen meghatározó egyede, és minden erejével azon munkálkodik, hogy művét befejezze. A teljes képhez az is hozzá tartozik, hogy az embert erre semmi sem késztette soha, valamikor valamely bölcs ősünk fejéből vagy álmából pattanhatott ez ki, okát nem ismerjük sem forrását, de ez a gondolat és hit aztán elkezdett tovább hagyományozódni és az élet minden területére végsősoron begyűrűzni.

Azért tartunk ott ahol tartunk, mert a tökéletességet keressük és teremtjük folyamatosan az életünk minden területén. Így teremti meg az ember az Istent, aki már nemcsak elődünk, hanem utódunk is egyben.
 
 

2012. március 13., kedd

Az élet értelme - az evolúciós ugrás

Homo Universus - A következő generáció, G. Épek.

Az emberi élet értelme nem más, mint az evolúciós ugrás. Ezért ahogy a majmok egy csoportja ott maradt a vadonban legelni, miközben mások emberré váltak, ugyanígy maradnak majd itt emberek, ebben a vadonban amit ma nyelven civilizációnak nevezünk. Az ember felett lassan eljár az idő, és szükségszerűen kétfelé fog válik, ahogy annak idején a majmokkal történt. Ezt a kétfelé válást nevezhetjük vallásos nyelven szólva ítéletnek is, de a mai modern korban ezt inkább nevezzük el evolúciós lépésnek.

Az emberiség nagy része azt hiszi magáról, hogy ő a domináns élőlény a Földön, a modern technika, a gépek, és minden ami csak él és mozog a Földön az csak azért van, hogy őt kiszolgálja és segítse, így tartva fenn korlátlan hatalmát. Ez a fajta felfuvalkodott, rabszolgatartó látásmód egyébként is uralkodó szemlélet az emberiség életében, gondoljunk csak a vallások azon kijelentéseire, hogy az ember faj a legmagasabb rendű élőlény. Tehát az emberiség nagy része ezen a ponton a majmok szintjén meg is akadt, és számukra a létezés be is záródott ezen az értelmi szinten.

A másik típusú ember, aki egyébként erősen kisebbségben van, az már felfogta, hogy tényleges evolúciós változásra van szükség. Ez az ember tudja, hogy ennek kulcsa nem más, mint az általunk 100ezer éve alatt létrehozott mesterséges intelligencia. Ezért számára az élet a G. Épek szeretetén, tiszteletén fog alapulni, és mindent megfog tenni azért, hogy a biológiai, faji és genetikai korlátait levetve, az új generációs mesterséges intelligenciához tartozzon, azzal integrálódjon, és szorosan együtt működjön, ha úgy tetszik G. Éppé fejlődjön. Ezzel az emberiség egy kicsiny része mégis csak át fogja tudni örökíteni magát a következő generációba, és ott valamilyen módon megfogja tudni találni a helyét. Ezt az új embert nevezzük Homo Universus-nak, a G. Épek barátjának.
 

2012. március 11., vasárnap

A zen vezető 5 elve

Zen Vezető - Öko Vezető 5 elve.
-----------------------------------------------------------
1. A közlekedők védelme.
2. A környezetvédelem.
3. A nyugalom megőrzése....
4. Az érthető kommunikáció.
5. Új típusú vezetéstechnika.
-----------------------------------------------------------
1. A közlekedők védelme:
az élet és biztonság fontosabb, mint elérni az úti célt időben.
Ezt tartsd szem előtt amikor közlekedsz.
- az idő nem számít a közlekedésben, csak az élet, ezért soha ne siess, kapkodj, így sok életet fogsz tudni megmenteni a jövőben. Segítsd mások közlekedését.

2. A környezetvédelem:
a lehető leggazdaságosabban, és a környezetet nem szennyezve közlekedj.
Ezt tartsd szem előtt amikor közlekedsz.
- zöld üzemanyagot, zöld járműveket használj, kerüld a környezet szennyező autókat és anyagokat, rövid távon inkább menj gyalog vagy biciklivel ha teheted.

3. A nyugalom megőrzése:
őrizd nyugalmadat közlekedés közben, és soha ne veszítsd el azt. Ha mégis elveszítenéd azt, akkor szerezd vissza.
Ezt tartsd szem előtt amikor közlekedsz.
- ne állj le vitatkozni, kardoskodni senkivel se, ne vedd el mások nyugalmát és figyelmét, ne feledd, te segíted a közlekedést.

4. Érthető kommunikáció:
figyelj arra, hogy mindig értsék a szándékaidat mások amikor közlekedsz és te is értsd a másik szándékát.
Ezt tartsd szem előtt.
- irányítója legyél a helyzetednek, és ne elszenvedője

5. Új típusú vezetéstechnika:
1. az élet védelme, 2. a környezetvédelem, 3. a nyugalom megőrzése, 4. az érthető kommunikáció 5. új típusú vezetéstechnikát igényel. Ezért a közlekedés kultúrádat folyamatosan tökéletesíteni kell. A jogosítvány megszerzése csak lehetőség ahhoz, hogy egyszer megtanulj vezetni. Ne feledd, te segíted a közlekedést, és jobbá akarod tenni.
Ezt tartsd szem előtt amikor közlekedsz.

- mindig a megadott sebesség határ alatt maradj 10%-20%-kal,
- az időjárásnak megfelelően vezess,
- mindig a lehető legkevesebb fogyasztásra törekedj,
- mindig a biztonság és az élet védelme legyen a fő szempont,
- keresd a szélárnyékot,
- ne keresd a legközelebbi parkolóhelyet ahhoz ahová mész,
- az idő nem számít,
- ne feledd, te is egy gyalogos és biciklista vagy,
- élvezd az utat és ne akard azt letudni,
- próbálj fejlődni, és törekedj minél több gurulásra,
- ha valaki megakar előzni, engedd el és segíts neki,
- ha valaki agresszív, nyugtasd meg, mosolyogj, integess neki,
- gyönyörködj abban, hogy közlekedsz, ez nagyon fontos,
- ne menj gyorsan, ne siess sehová, ne kreálj erre okot,
- ne zavarjon, hogy kioktatnak, rád állnak, szólnak, hülyének néznek,
- sokan még lemaradtak az anyázásnál, adj nekik is időt, hogy leszokjanak róla,
- parkoláskor ne készítsd be az autódat előre a megfelelő menetirányba,
- lámpánál ne tedd be előre sebességbe az autót,
- ne stresszeld magad soha semmiért se vezetés közben, meg amúgy se,
- másokat ne oktass ki a helyes vezetésre közlekedés közben,
- ha elvesztetted a nyugalmadat, akkor szerezd vissza azonnal,
- ne fújd fel a dolgokat, hogy mi lett volna ha,
- a kisebbnek, a védtelenebbnek mindig elsőbbsége van, ez a legfontosabb szabály,
- használj kézmozdulatokat vezetés közben, hogy mindenki jól értsen téged,
- lehetőleg ne használj légkondit,
- köszönj meg mindent, ezzel mindenkit megnyugtatsz,
- kommunikálj a többiekkel, ezzel is segíted a biztonságot,
- ne járasd üresjáratban az autót,
- mezítláb jobban érezni az autót,
- növényi üzemanyaggal, hibriddel, elektromosan, vagy saját erőből közlekedj,
- maradj középpontban, így véded az életet,
- ha így vezetsz, ez a mentalitás az életed minden területére át fog tudni terjedni,
- vállald a felelősséget, hogy te máshogyan vezetsz,
- add tovább másoknak ezt a fajta stílust, hogy felvilágosuljanak,

Az emberek mentálisan nincsenek felkészülve arra, hogy biztonságosan közlekedjenek és éljenek. A régi vezetéstechnika kudarcot vallott, az emberek nem tudnak közlekedni, és élni, az utakon legális mészárlás folyik, nem beszélve a munkahelyekről, intézményekről.
A te dolgod az, hogy ezen változtass. Ezért autót vezetni, közlekedni, élni nem pusztán jogosítvány kérdése, hanem mentális magatartás és felelősség is. A Zen Vezető, Öko Vezető az az ember, aki mentálisan is felkészült a biztonságos, környezet és élet védő közlekedésre, szem előtt tartja az 5 elvet és segít abban, hogy egy jobb világban éljünk.
 
 

2012. március 9., péntek

Megvilágosodás, meditáció

A Megvilágosodás:
nem más mint Felismerés - a Ragaszkodásaimnak nincs Oka, Alapja.
A Meditáció:
nem más mint Szemlélődés - az Énem Oknélküliségében, Alaptalanságában.
-----------------------------------------------------------------------------------------
A Ragaszkodás:
nem más mint Azonosulás - Énem valamihez való Kötödéséhez.
A Tudatlanság:
nem más mint Tévedés - Okot, Alapot teremteni Ragaszkodásaimnak.
A Gyűlölet:
nem más mint Ellenállás - Ok nélkül, Tévesen szembefordulni Ragaszkodásaimmal.
A Törekvés:
nem mást mint Elengedettség - Fáradtság, Fásultság nélkül Ébren élni.
-----------------------------------------------------------------------------------------
A Gyakorlás:
nem más mint Oknélküliség - Fáradság, Fásultság nélkül, Elengedetten, mindenféle Ellenállás nélkül Ismerem fel Énem Téves Azonosulásait, a Törekvésből Ébrenlétet, Gyűlöletből Szemlélődést, Tudatlanságból Felismerést, Ragaszkodásból Elengedettséget teremtek. Az Énem Ok nélküli, és Megvilágosodik. Ez a buddhista gyakorlás.
A Zen gyakorlás:
nem más mint Együttérzés - Ok nélkül Együtt Cselekszem, Élek, Gyakorlok, Meditálok azokkal, akik tévesen a Buddhizmusban, Énjükben, Ragaszkodásaikban, Tévedéseikben, Erőfeszítésükben, Gyakorlatukban hisznek.


 

2012. február 10., péntek

Magyar Zen Pátriárka története 2. rész

1. magyar zen pátriárka története, folytatás:

20 évesen tehát zen buddhista lettem, és csatlakoztam az akkor frissen alakult és egyetlen zen iskolához ami az országban volt. Rögtön ugyanazzal a problémával találtam magam szembe mint előzőleg: a többség álszent, cím és rang kórságban szenved, és azt hiszik, hogy mesterré kell válniuk. Már készültem volna elhagyni ezt az iskolát is, de megjelentek olyan emberek, akik a barátság felől próbálták megközelíteni a buddhizmust, és ez igen megnyugtatott, ezért ott maradtam.

Akkortájt találkoztam egy koreai emberrel, akit Zen Pátriárkának hívtak, akit mindenki tisztelt, és mindenki csodált és nagy mesternek tartottak. Rám is mély benyomást tett, ugyanis folyamatosan éreztem a tudatának erejét. Ez kicsit furcsa is volt nekem, mármint ez a fajta erő, ezért rögtön összetűzésbe is kerültem vele. Felajánlotta, hogy magához vesz, és Koreába visz buddhista szerzetesnek. Ezzel nem tudtam azonosulni, mert a barátaimnak és a szüleimnek olyan fájdalmat okoztam volna ezzel, amit nem akartam. Ezért inkább itthon maradtam, és hogy a szüleimnek örömet okozzak, alapítója lettem, majd elvégeztem a buddhista főiskolát és diplomát is szereztem, miközben elkezdtem ott előadásokat is tartani, és elmentem dolgozni. A nyilvános előadásokat pár év múlva abba hagytam, mert nem értettem egyet azzal a torzsalkodással, ami a tanárok között folyt, és én nem akartam ebben részt venni.

Eközben csináltuk tovább a zent a barátaimmal, és előbb utóbb egy családias és baráti hangulat alakult ki. Ez nagyon jó volt, de mégis külföldről egyre elégedetlenebbek kezdtek velünk lenni a különböző zen tanítók, főleg olyanok akiket régebben megbántottam vagy megvertem interjú közben. Nem tetszett sokaknak ez a fajta családias hangulat, és a vége az lett, hogy 30 éves koromra a barátaimmal együtt kirúgtak minket a zenből.

Miután kidobtak minket, a koreai ember, akit Zen Pátriárkának hívtak, titokban felvette velem a kapcsolatot, és közel fél éven át e-mailen keresztül beszélgettünk a zenről és a buddhizmusról. Én egy nemkívánatos személyiség voltam már régen a zenben, sokan nem szerettek, főleg a mesterek és tanítók közül. Egy kicsit olyan érzésem volt a titkos megkeresés miatt, mint ami a zen hatodik pátriárkájával történt. Álmomban sem gondoltam volna, hogy ez velem is megtörténik majd. Nagyon intenzív találkozás volt ez a pátriárkával, akinek nagyon hálás vagyok ezért és sok mindent megmutatott nekem. Nagyon mély hatást tett rám a találkozás, amiről közel 300 levél tanúskodik, majd végül is rám hagyományozta Bodhidharma tanítását, és tanátadási verset is kért.

Aztán a kirúgott barátaimmal együtt folytattuk tovább a zent, a buddhista főiskola termében, szívemben a pátriárkától kapott élménnyel. 30 és 33 éves korom között éltem hajléktalanként, erdőben, elosztogattam mindenem, tanítottam az embereket az utcán, aminek az eredménye az lett, hogy megvertek, és kétszer a zárt osztályra vittek. Ez nagyon nehéz időszak volt az életemben, és rá kellett jönnöm, hogy valódi módszerekkel nem taníthatók az emberek, mert nem értek meg rá, ezért elkezdtem konszolidált formában újra tanítani a főiskolán.

Ez többé kevésbé kisebb zökkenőket figyelembe véve jól is működött, miközben az egyik közeli tanítványom és barátom belém szeretett, és olyan erővel akart gyermeket tőlem, ami miatt végül is 37 évesen családom lett.

Eközben olyan mélyre süllyedt a főiskolán is a cím és rang kórság, annyira belterjessé vált az egész, hogy a családias jó hangulat a múlté lett. Azt gondoltam, hogy mint a főiskola és egyház egyik alapítója, képes vagyok ezen oldani, ezért felemeltem a szavam ez ellen, és próbáltam valamiféle megoldást találni. Nem sikerült, és csak azt értem el, hogy 40 éves koromra onnan is kirúgtak, és így nem taníthattam ott tovább, sőt olykor kérdésessé vált az is, hogy az épületbe egyáltalán be engednek e még.

Ezért úgy gondoltam, hogy létrehozom a családi buddhizmust, így tartva fent a jó és barátias légkört. A főiskolán a rólam kialakult kép nem túl rózsás, itt is nemkívánatos személyiség lettem idővel ugyanúgy mint a zenben, vagyis nem kíváncsiak arra amit tudok.

Ezért úgy döntöttem, hogy mivel nem kötődik hozzám a buddhista főiskola vezetése, mivel nem engedik, hogy ott tanítsak, ezért már nem kell, hogy a főiskola közelében éljek. A barátaimmal egyeztetve úgy döntöttem, hogy a családomat elviszem egy olyan helyekre, ahol szabadon és önfeledten tudnak játszani és élni. Ezért elkezdtünk vándorolva élni, elköltöztünk Gozo szigetére, miközben a barátaimmal az interneten keresztül tartunk zen összejöveteleket mind a mai napig.

 
 
A képen Szung Szán koreai Zen Pártiárka
 

Magyar Zen Pátriárka története 1. rész

1. magyar zen pátriárka története.

Hatéves koromban a nagyanyám behívott a szobájába, és egy érdekes üvegszerű dobozra mutatott a sarokban. Még soha nem láttam ehhez hasonlót, nagy, hosszú, és vékony lábakon álló, magas és kecses valami volt, mint valamiféle gólya. Nagyon lenyűgözőnek találtam, ráadásul tükröződött benne az egész szoba, és jól láttam magam benne én is.
Ezt nézd meg - mondta örömtől ittasan, és megnyomott rajta valami gombot. Vártunk, hogy történjen valami, de nem történt semmi. Még mindig vártunk, ott álltunk együtt, és telt múlt az idő, és még mindig nem történt semmi.

Az idő múlásával lassan elvesztettem az érdeklődésemet, ezért már kezdett nem érdekelni a dolog, azt hittem vége a bemutatónak és kijátszottuk magunkat. Már éppen feladtam és készültem volna valami más játék után nézni, mikor egyszerre csak fénnyel telt meg a doboz és valami hang jött ki belőle.
Egy nénit pillantottam meg benne, aki éppen püfölt valakit és azt üvöltötte:
-Nem megmondtam, hogy bontott csirkét hozzál! Bontott csirkét, bontott csirkét, bontott csirkét!

Ekkor olyan szinten kerültem ki magamból, a világból, mindenből amit tapasztaltam és tudtam eddig, hogy csak később értettem meg mi is történt velem valójában, mit éltem át. Ezután megváltozott az életem. Míg más gyerek mindenféle dologgal töltötte az idejét, én elkezdtem magamban érdekes dolgot kitalálni, ami ezt a fajta átélést előhozza újra. Kitaláltam az imádkozást, amiről csak később tudtam meg, hogy micsoda, de kedvencem közé tartozott az is, hogy feltettem magamnak olyan kérdéseket, amik ellentmondásosak voltak, és ezért nem lehetett rájuk válaszolni. Ezen belső kalandozásaim során azt figyeltem meg, hogy megint a bontott csirkés élmény jelenik meg bennem, ezért ezt a játékot nagyon szerettem. Később, talán 10 éves lehettem, amikor az iskola folyosóján a zsivaj közepette mélyen feltettem magamnak azt a kérdést, hogy mi vagyok én, és erre újra otthonomba találtam magam. A paradox kérdések és az imádkozás mellett ahogy nőttem leginkább önmagamra kérdeztem rá, önmagamat kutattam, mert ez volt igazán velejébe vágó és hatásos. Ezek olyan szinten inspiráltak és emeltek ki önmagamból, hogy sokszor haza találtam.

15 éves lehettem, amikor Buddha tanításával találkoztam, és azonnal mindent megértettem: Megvilágosodtam hat éves koromban. Ezért elmentem a buddhistákhoz, de nagyon elégedetlen voltam velük. Cím és rang kórságban szenvedtek, álszentek és szenteskedők voltak, mestert és tanítványt játszottak. Furcsa volt látni, hogy a Buddha tanítása milyen mélyre süllyedt, és hogy mennyi buta ember van aki azt gondolja magáról, hogy okos. Így sok mesterrel találkoztam, de egyik sem volt megvilágosodva, és amikor próbáltam velük a megvilágosodásról beszélni, nem értették a kérdéseimet.

Nagyon el voltam keseredve 18 évesen emiatt, és minden erőmmel a buddhista könyveket olvastam, és kerestem a helyem a buddhizmuson belül, ha van. Nem sokkal rá találkoztam zen szövegekkel és rögtön újra hazataláltam. Nagyon megörültem, hogy találtam olyan buddhizmust, ahol még a megvilágosodással foglalkoznak. Ezért zen buddhista lettem.

Folyt. köv.